Ogar w pigułce

"(...) KOCHAJ OGARA CAŁYM SERCEM."

Kiedy mówi się (a co dopiero pisze w domowym zaciszu!) o ogarze polskim, nie sposób przemilczeć jakże bogaty rys historyczny tej rasy. Poświęciłam jakiś czas temu garść wolnych chwil, aby naszykować w miarę obszerny post odnośnie bytowania ogarów w historii, kulturze i sztuce, na dobrą sprawę chodzi głównie o sztukę, ale każda z tych kategorii nakłada się jedna na drugą. Zachęcam gorąco do tego, żebyś przed wciśnięciem X-a w prawym górnym rogu, zajrzał jeszcze TUTAJ celem poszerzenia wiedzy. Z miłości do ogarusów. Z tej właśnie miłości zrodził się w mojej głowie pomysł na maksymalne skondensowanie opisu rasy i ujęcie w formie dekalogu najważniejszych informacji. Oto więc, masz przed oczyma ogarzy dekalog – powierzam go w Twoje ręce, przyszły ogaromaniaku.

  1. Wolno Ci miłować inne psy, ogar Cię za to nie ukarze.

  2. Nie nadużywaj jego imienia bez celu i nie krzycz pod żadnym pozorem! Ogary źle znoszą irytację w postaci podniesionego głosu. To największy demotywator.

  3. Nie daj się zwieść pozorom. Ten „kanapowiec” potrzebuje sporej dawki ruchu. Nie jest zbyt szybki, ale to długodystansowiec, który kocha całodzienne marsze.

  4. Oddaj się w pełni nauce przywołania. Nigdy nie będzie idealnie, ale masz szansę sprawić, że będzie trochę lepiej, niż tragicznie.

  5. W trakcie Waszych wspólnych przechadzek, pozwalaj mu węszyć/obwąchiwać do usranej śmierci, jeśli taka jego wola.

  6. Najlepiej pozbądź się czarnych ciuchów (albo zaprzestań chociaż ich kupowania) i zdobądź Furminator.

  7. Uśpiony instynkt myśliwski nie jest równoznaczny z tym, że ogar nie wykazuje skłonności do gonu od samego początku. Granie* za potencjalną zwierzyną jest akurat znamienne już dla ogarzej młodzieży, więc bezpieczniej byłoby rzec, że instynkt śpi z jednym okiem otwartym.

  8. Trudno o lepszego kompana i przytulasa dla całej rodziny. Ogar nigdy nie odmawia pieszczot, ale dajmy mu raz na jakiś czas odsapnąć i pobyć wyłącznie z własnymi myślami.

  9. Jeśli szukasz psa stróżującego, to trafiłeś pod zły adres.

  10. Kochaj ogara całym sercem, oddaj mu duszę z miłości. Doceń jego wrażliwą psyche, niezależność i fajtłapstwo.

*granie ogara – melodyjne szczekanie w trakcie pogoni. Suczki grają dyszkantem (niekiedy altem), psy barytonem lub basem.